همه چیز در مورد کیفیت و علت تنوع قیمت لولا آرامبند


تاریخ: 1396/11/10


تعداد بازدید: 2535
در مقاله زیر به ساختار لولای آرامبند کابینت و علت تفاوت قیمت آن می پردازیم

همه چیز در مورد کیفیت وعلت تنوع قیمت لولا آرامبند:

دراین مقاله به بررسی علت تفاوت قیمت لولای آرامبند کابینت در بازار می پردازیم.

لولای آرامبند از قطعات مختلفی تشکیل شده وهربخش به تنهایی برروی کیفیت و قیمت آن تاثیر گذار است.

شما ممکن است دربازار لولاهایی را مشاهده نمایید که از نظر شکل ظاهری مانند هم ولی دارای تفاوت قیمت هستند.برای فهمیدن این تفاوت ها باید ابتدا با ساختار لولای آرامبند کابینت آشنا شویم.

1-مفصل لولا:

این قسمت كه در ایران به اشتباه فنر نام گذاری شده و در تصویر بالا كاملا مشخص است هیچگونه حالت ارتجاعی ندارد و تنها وظیفه انتقال نیرو از پمپ به پایه و یا بالعكس آن را دارد.

در حدود شش سال گذشته قطعات كوچك این بخش خود منفك بودند ولی رفته رفته با توجه به سختی مونتاژ راهكار یكپارچه شدن این قطعه ابداع شد تا هم مونتاژ راحت شود و هم كیفیت بهتر گردد .

هر چه پهنای این قطعه بیشتر باشد این انتقال نیرو بهتر انجام میشود حال این پهنا میتواند با تعداد قطعات متغییر ایجاد شود، یعنی شش قطعه با ضخامت مثلا ١ میلیمتر یا پنج قطعه دارای ضخامت ١.٢ میلیمتر.

به نظر من همكاران و مشتریان به جای توجه به تعداد قطعه به پهنای آن توجه داشته باشند.

این مطالب در مورد اكثر محصولات صدق می کند. اما محصولاتی مانند «بلوم» دارای شرایط دیگری هست كه از بحث ما خارج است. 

2-پیچ

ممکن است برای كسی مهم نباشد كه یک لولا پیچ داشته باشد یا نداشته باشد. اما حتی پیچی كه اصلا كاربرد نداشته باشد برای وارد كننده حداقل سی و پنج الی پنجاه تومان هزینه دارد.

3-پمپ لولای آرامبند:

پمپ یكی از مهمترین قطعات یك لولا میباشد.

وظیفه آن تعدیل قدرت فنر لولا هنگام بسته شدن است (مكانیسم آن شبیه جك پمپی منتها با عملكرد برعكس است یعنی بدون مقاومت بسته میشود و با مقاومت باز میشود).

متریال بدنه آن برنج و یا آهن است كه مسلما بدنه برنجی كیفیت بالاتری دارد ولی متاسفانه بدلیل اینكه قیمّت این نوع كالا بسیار رقابتی شده معمولا كسی از بدنه برنجی استفاده نمیكند.

در پوش پمپ بسیار مهم است كه توضیح فنی آن كمی سخت است ولی با نگاه دقیق میتوان از كیفیت آن مطلع شد.

پمپ خوب دارای روغنی است كه حتی اگر لولا رو در دمای ١٠- تا ٤٠+ تست كنیم دارای عملكرد یكسان باشد.

در مدلهای ارزان لولا بجای استفاده از روغن ، از گاز استفاده می شود كه بخاطر فرّار بودن آن و عدم استفاده از درپوش مرغوب در اكثر این نوع كارخانه ها بعد از مدت كوتاهی پمپ خراب شده و لولا تبدیل به لولای ساده میشود.

محل قرار گرفتن باید به گونه ای باشد كه پمپ كمترین حركت را داشته باشد. 

این مورد تاثیر بسیار زیادی در طول عمر پمپ دارد. تمامی لولاهای ساخت كارخانه های با كیفیت بالا دارای این خاصیت است.

بین پمپ و مفصل اصلی لولا چند قطعه مفصلی شكل دیگه هم قرار دارد، وظیفه این قطعات انتقال صحیح نیرو از پمپ به مفصل اصلی است به گونه ای كه هیچ وقت میله پمپ از راستای خطی كه باید بالا و پایین شود منحرف نشده و فشاری به در پوش پمپ وارد نشود.

4-فنر لولا

فنر یك قطعه بسیار مهم در لولا است .

تمام قدرت لولا هنگام بسته شدن مربوط به این قطعه میباشد كه تقریبا یقین دارم اكثر همكاران موفق به تست این قطعه نشده اند. این قطعه دارای متریال خاص و شامل دو مقطع گرد و مربع است که درصورت استفاده از آلیاژ باکیفیت  فنر گرد به خاطر یكنواخت بودن  در انتقال قدرت از مرغوبیت بالاتری برخوردار است.

تنها و تنها این قطعه در لولا حالت فنری و ارتجاعی دارد و انتخاب صحیح نام فنر فقط و فقط جهت این قطعه میباشد نه مفصل لولا كه در ابتدا صحبت آن شد.

5- وزن لولا

ضخامت مناسب جهت كاپ و بدنه وپایه باعث بالا رفتن وزن و نهایتا هزینه بیشتر جهت خرید و حمل ونقل وگمرگ خواهد شد.

حداقل وزن یك لولای كلیپسی خوب ٩٥ گرم بدون پیچ و پولك و حداكثر آن 120 گرم است. 

پاینتر از حداقل، كیفیت لولا را نازل و بالاتر از ماكزیمم هم ،مزیتی را ایجاد نمیكند.

6-آبكاری:

در كشور چین دو شهر اصلی جهت خرید لولا وجود دارد. در شهری كه محصولات درجه یك تولید میكند، ابتدا لولا، آبكاری مس و سپس آبكاری كرم یا نیكل می شود. این عمل مقاومت در مقابل زنگ زدگی را حداقل دو برابر و افزایش قیمّت قابل توجه ای را در پی خواهد داشت.ولی در شهری كه محصولات درجه دو تولید میكند فقط آبكاری نیكل انجام میشود.

7-بسته بندی:

بسته بندی زیبا و مناسب كالا توانایی تغییر قیمّت در حدود 100-150 تومان در یك كالا را دارا است.

هیچ وقت یك كالای خوب با بسته بندی معمولی وَ یا بالعكس، كالای ضعیف با بسته بندی خوب را نمی شود دید. تولید كننده های خوب تماما از بسته بندی مناسب استفاده می کنند.

قطعا كالاهای مرغوب در بازار زیاد است  كه همه در این مقاله نمی گنجند ولی از ماركها و برندهای معروف و درجه یک در بازار ایران می توان به «فانتونی»(Fantoni)،«بلوم»(Blum)،«یونی هوپر»(Uniopper)،«رکس»(Rex)،«سارو»(Saro)،«فاین»(Fine) اشاره کرد.