سبد خرید
بروز رسانی قیمت ها 1403/03/03 پنج شنبه
آشنایی با انواع قفل

انواع قفل

هنگامی که به دنبال خرید قفل برای خانه یا محل کار خود می گردید، به طور حتم با گزینه های مختلفی مواجه می شوید. انواع قفل گوناگون در بازار وجود دارد که هر کدام برای کاربردهای خاصی ساخته شده اند و فاکتورهای امنیتی متفاوتی در ساخت آن ها استفاده شده است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع قفل آشنا کنیم تا بتوانید در انتخاب خود بهتر تصمیم گیری نمایید. و پس اتمام مقاله می توانی برای مشاده نمونه های بیشتر انواع قفل های درب به صحه اصلی سایت شهر یراق سر بزنید

 

 

 

انواع قفل: Deadbolts

این نوع قفل معمولا بر روی درب های بیرونی نصب می شود و قابلیت های بیشتری نسبت به قفل آویز دارد. انواع قفل Deadbolts در سه مدل تک سیلندر، دو سیلندر و ترکیبی تولید می گردد. مدل تک سیلندر به این صورت است که از سمت بیرون با کلید باز می شود و از داخل یک پیچ دارد که با دو انگشت شست و اشاره می توان آن را چرخاند و باز کرد. این مدل از نظر امنیتی ضعیف است. در حالت دو سیلندر، قفل هم از بیرون و هم از داخل نیاز به کلید دارد. این مدل از نظر امنیتی قوی تر است منتهی برای هر بار باز کردن درب از داخل نیاز به کلید دارید. اما مدل سومی از این قفل وجود دارد که از بیرون به وسیله کلید باز می شود اما از داخل، هم جای کلید دارد و هم پیچ شستی روی آن نصب شده است. بنابراین ضریب امنیت آن بالاست و باز کردن قفل از داخل نیز راحت است.

 

آشنایی با انواع قفل

انواع قفل: Deadbolts

 

انواع قفل: Knob Locks یا توپی

این قفل قابلیت نصب شدن بر روی درب های داخلی و درب های خارجی را دارد. برخی افراد آن را به عنوان تامین کننده اصلی امنیت درب بکار می گیرند اما باید بدانید که نباید از قفل توپی به تنهایی برای درب های بیرونی استفاده کنید زیرا امنیت پایینی دارند. ایراد این قفل این است که سیلندر قفل در خود دستگیره جای دارد و می توان به راحتی و با یک چکش دستگیره را شکست و وارد ساختمان شد. اگر بر روی درب بیرونی فقط از این نوع قفل نصب کرده اید، بهتر است برای بالا بردن امنیت، یک قفل Deadbolts ترکیبی به درب اضافه کنید.

 

انواع قفل توپی

انواع قفل: Knob Locks یا توپی

 

انواع قفل: Lever Handle Locks یا دسته اهرمی

این نوع قفل بیشتر برای درب های داخلی محیط های تجاری بکار برده می شود. استفاده از آن راحت تر از قفل های توپی است. زیرا نیروی کمتری برای باز شدن می خواهد. این نوع قفل درصد خرابی پایینی دارد البته فشار بیش از اندازه روی دستگیره می تواند به آن آسیب برساند. انواع قفل دسته اهرمی را می توان بر روی درب های راست بازشو و چپ بازشو نصب کرد.

 

قفل دسته اهرمی درب

انواع قفل: Lever Handle Locks یا دسته اهرمی

 

انواع قفل: Cam Locks یا بادامکی

این قفل کاربردهای مختلفی دارد اما بیشترین استفاده از آن بر روی کشوهای بایگانی و صندوق های پستی است. قفل بادامکی در طول ها و سایزهای مختلف ساخته می شود و می تواند به صورت چپ گرد یا راست گرد باشد. همچنین میزان چرخش آن بین 90 تا 180 درجه متغیر است.

 

قفل بادمکی درب

انواع قفل: Cam Locks یا بادامکی

 

انواع قفل: Euro Profile Cylinders

 در انواع قفل ها این سیلندرها که به آن ها سیلندرهای DIN نیز گفته می شود، در اروپا بر روی قفل دستگاه ها و وسایل مختلف نصب می شوند. همچنین در بعضی از کشورها از این نوع سیلندر بر روی درب های شیشه ای، کشویی و درب های بین پارتیشن های تجاری استفاده می کنند. سیلندرهای DIN مانند قفل Deadbolts در سه مدل تک سیلندر، دو سیلندر و ترکیبی ساخته می شوند. این سیلندرها ابعادی استاندارد دارند و ممکن است فقط طول آن ها تغییر کند. سیلندر DIN در جای خود به وسیله یک پیچ کوچک نگه داشته می شود و با توجه به اینکه این نقطه اتصال خیلی ضعیف است، می توان گفت امنیت پایینی دارد و باید با راهکارهای دیگری تقویت شود.

 

قفل های EuroProfileCylinders

انواع قفل: Euro Profile Cylinders

 

انواع قفل: Wall Mounted Locks یا نصب روی دیوار

این نوع قفل در واقع بر روی دیوار نصب می شود. متداول ترین نوع قفل دیواری، قفل سبک جعبه آتش نشانی است که در بسیاری از ساختمان ها به عنوان دسترسی اضطراری به کلیدهای ساختمان استفاده می شود. از انواع قفل دیواری می توان برای کاربردهای دیگری مثل گاوصندوق کوچک یا محل ذخیره اشیا مختلف بکار گرفته می شود. نصب این قفل ها در زمان ساخت و ساز انجام می شود اما برخی از آن ها را می توان بعد از ساخت و ساز نیز بر روی سطوح مختلف دیوار نصب کرد. قفل دیواری  معمولا همراه با سنسورهای هشدار نصب می گردد تا امکان ورود به سیستم امنیتی ساختمان برای تشخیص دسترسی غیرمجاز فراهم شود.

 

انواع قفل: Wall Mounted Locks یا نصب روی دیوار

انواع قفل: Wall Mounted Locks یا نصب روی دیوار

 

انواع قفل:  Interchangeable Core یا سیلندر هسته قابل تعویض

این نوع سیلندر که به اختصار به آن ها IC می گویند در موسسات و شرکت ها در حجم زیاد استفاده می شود. به دلیل اینکه برای تعویض کلید، می توان هسته آن را به راحتی جایگزین کرد و نیازی به جدا کردن قفل ندارد، شناخته شده است. انواع سیلندر IC دو نوع کلید برای قفل کردن دارد. یکی کلید استاندارد معمولی که قفل را به صورت نرمال باز و بسته می کند و دیگری کلید کنترل که در صورت استفاده، کل هسته سیلندر را خارج می کند بدون اینکه نیاز باشد هیچ گونه پیچ اضافه ای باز شود. همانطور که گفتیم افرادی که می خواهند کلید جدیدی برای قفل خود داشته باشند، ظرف چند ثانیه می توانند هسته آن را خارج نموده و تعویض کنند.

 

قفل سیلندر هسته قابل تعویض

انواع قفل:  Interchangeable Core یا سیلندر هسته قابل تعویض

 

 

انواع قفل: Furniture Locks یا قفل مبلمان

این نوع قفل برای قفل کردن کابینت، کمد میز و درهای کشویی به کار می رود. دو مدل اصلی آن نوع پیچی و فشاری است. نوع پیچی آن دارای یک قطعه فلز تخت است که تا کناره های قفل امتداد می یابد تا وسیله مورد نظر را ایمن نگه دارد. نوع فشاری یا دکمه ای دارای یک میله است که از پشت قفل خارج می شود و برای ایمن سازی وسایل مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که قفل مبلمان باز می گردد، میله به داخل بدنه قفل جمع می شود و دوباره با فشار دادن قفل به داخل پوسته، دوباره قفل می گردد.

 

قفل مبلمان

انواع قفل: Furniture Locks یا قفل مبلمان

 

 

انواع قفل: T-Handle Locks یا دسته T

این قفل ها در وهله اول در دستگاه های فروش خودکار دیده می شوند، اما برای قفل کردن وسایل دیگر نیز کاربرد دارند. تعویض این قفل ها بسیار آسان است. هنگامی که دستگاه را باز می کنید، می توانید از پشت قفل را به بیرون بکشید و قفل جدید را جایگزین آن نمایید. انواع قفل دسته T در دو مدل تولید می شود. یکی نوع فنری که امکان قفل مجدد دستگاه را بدون نیاز به کلید فراهم می کند و دیگری نوع چفتی که برای قفل مجدد نیاز به کلید دارد.

 

قفل دسته T

نواع قفل: T-Handle Locks یا دسته T

 

انواع قفل: Key In Knob Cylinders یا کلید در دستگیره

این نوع سیلندر که به اختصار به آن سیلندر KIK می گویند به دلیل ارزان بودن در قلب بیشتر دستگیره درها و اهرم ها کار گذاشته می شود و حتی برای درب های شیشه ای کشویی نیز کاربرد دارد. سیلندر KIK در داخل قفل مخفی می گردد و فقط سطح دایره ای آن قابل مشاهده است. هنگامی که قفل را باز می کنید، می توانید سیلندر KIK را ببینید که با پیچ در محل خود محکم شده است. هیچ مشخصات استانداردی برای طراحی این نوع سیلندر وجود ندارد و در اندازه ها و سایزهای مختلف تولید می شود. به همین خاطر جایگزین کردن آن با یک سیلندر جدید می تواند شما را به دردسر بیندازد  و به یراق و اتصالات قفل مانند مگنت یا آهنربا و... نیاز مند شوید.

 

قفل Key In Knob Cylinders

انواع قفل: Key In Knob Cylinders یا کلید در دستگیره

 

 

مطالب مرتبط

درباره شهر یراق

گالری یراق حسینی فعالیت خود را درسال 1375 به طور تخصصی در زمینه یراق آلات کابینت شامل انواع فیتینگ و اتصالات ؛پایه،لولا و روشنایی وجک وتجهیزات اتاق خواب شامل:انواع درب های ریلی،جاکفشی جاکمربندی،جاشلواری،جالباسی و تخت های کمجا با... [ادامه]

اطلاعات تماس

کرج-مهرویلا-میدان مادر-به سمت سه راه گوهردشت-بلوار یادگار امام- نبش خیام شرقی-فروشگاه شهریراق
تلفن: 02634005275