سبد خرید
بروز رسانی قیمت ها 1403/05/03 چهارشنبه
انواع دستگیره درب و ویژگی های آنها

یراق آلات به عنوان عناصر کوچکی که برای افزایش دوام و ایمنی وسایل به آنها افزوده میگردند در تمام جوانب از جمله دوام و کارایی، عملکردی بودن، زیبایی و ... موثر هستند. دستگیره در از جمله یراق آلاتی است که هر فرد به طور روزانه بارها و بارها با آن سر وکار دارد و این اهمیت این عنصر کوچک را مشخص می کند. دستگیره های درب های مختلف، با توجه به ویژگی هایی از قبیل عملکرد فضا، جنس در، ابعاد در و ... متفاوت هستند. زیبایی و کیفیت انواع دستگیره درب به طور همزمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دستگیره ها از جنس های متفاوت و متنوعی از قبیل برنج، کروم، نیکل ساتن، نقره، استیل و آلیاژهای آهن، شیشه  و سرامیک ساخته می شوند. نکته ی قابل توجه این است که دستگیره های درب های مختلف یک ساختمان در تمام جانب هماهنگ باشند. وزن دستگیره ها از عوامل مهم در انتخاب آنها است زیرا هرچه وزن دستگیره بیشتر باشد احتمال استفاده از آلیاژ مناسب در آن نیز بیشتر بوده و متناسب با آن مقاومت و کارایی و دوام نیز بالا می رود.  

 

انتخاب و خرید انواع دستگیره در ممکن است سؤالات زیادی در ذهنتان نقش ببندد، بیشتر این سؤالات به دلیل تنوع بالای دستگیره‌های عرضه شده در بازار است.

با توجه که در طراحی‌های مدرن و امروزی بیشتر درب‌ها به صورت ساده ارائه می‌شوند، بنابراین  دستگیره  درب و نوع طراحی آن جلوه گری بیشتری دارد. به عنوان مثال دستگیره‌ای که جهت باز و بسته کردن درب سرویس بهداشتی استفاده می‌شود، ظاهر و جنس متفاوت‌تری نسبت به دستگیره ورودی یا درب اصلی منزل خواهد داشت.تنوع انواع دستگیره درب این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید دستگیره‌هایی با پایه‌های بلند و طراحی پر پیچ ‌وخم را انتخاب کنید، یا این که از دستگیره‌های ساده که از طراحی ویژه‌ای برخوردار هستند جهت باز و بسته کردن درب‌های مختلف استفاده نمایید.

 

 

انواع مختلف دستگیره ها

 

اگر به دنبال طراحی لوکسی هستید باید دستگیره درب لوکس نیز انتخاب کنید. با توجه به اینکه دستگیره های طرح روزت به صورت تکه بوده و دسته و جا سوئیچی به صورت جدا نصب می شوند ظاهری بسیار منحصر بفرد و ویژه پیدا می کند.این نوع دستگیره بر روی تمام درب های منزل قابل استفاده است. بنابراین هماهنگی میان دستگیره درب های مختلف ساختمان و انتخاب همه آنها از نوع روزت را ممکن میکند. در شهریراق می توانید انواع دستگیره درب لوکس از نوع طرح روزت را بیابید و خرید منحصر بفرد خود را به صورت آنلاین تجربه کنید.

دستگیره درب پلاک

دستگیره پلاک با ظاهری یکدست و یکپارچه به صورت یک تکه نصب شده و بیشتر برای اتاق خواب‌ها و... استفاده می‌شود. از آنجا که دستگیره پلاک علاوه بر یک دسته برای باز و بسته کردن درب دارای محلی برای نصب قفل است و این ویژگی آن را برای نصب بر روی  درب ورودی منازل یا ادارات نیز قابل استفاده کرده است. هماهنگی قفل این دستگیره با خود دستگیره بسیار مهم است و از نکاتی است که باید به آن توجه کرد.

از آنجا که از گذشته این نوع دستگیره مورد استقبال بوده است طرح های متنوع آن در بازار موجود و در دسترس است و می توان  متناسب با نوع دکوراسیون داخلی از میان طرح های متنوع آن یک گزینه را انتخاب کرد. در وب سایت شهر یراق به آدرس https://shahreyaragh.com/    میتوانید انواع مدلهای پلاکی و قفلهای متناسب با آن را ملاحظه کنید.

 

مقایسه دستگیره روزت و پلاک:

دستگیره های یک تکه یا پلاک، در مقایسه با نوع دو تکه یا همان روزت، با توجه به قدمت استفاده از آنها، در بین مردم شناخته شده ترند. این سبب شده تا بخش عمده ی انتخاب کاربران را تشکیل دهند. اما باید توجه داشت طراحی دستگیره های روزت به دلیل دو تکه بودن آنها، خاص و ویژه است و می تواند جذابیت بصری خاصی به دربها و فضاهای ساختمان ببخشد.

 

 دستگیره های مدرن:

با توجه به نفوذ مدرنیته در تمام جوانب زندگی و تاثیر آن در طراحی ساختمانها، همگام و هماهنگ بودن بخشهای مختلف ساختمان و دکوراسیون آن با تکنولوژی و طرح های نشات گرفته از آن امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال در خانه ها یا فضاهای اداری که تمام جزییات مدرن و مینیمال طراحی شده اند، استفاده از دستگیره های قدیمی با طرح های کلاسیک مناسب نیست و باید از انواع مدرن آن انتخاب شود، در غیر این صورت نامناسب بودن طرح دستگیره، تناسب و چشم نوازی سایر جوانب طرح را برهم می زند. دستگیره های دیجیتال و چشمی های درب دیجیتال از جمله عناصر مهم مدرن در زمینه یراق آلات و تجهیزات وابسته به در هستند.

 

 

هماهنگی قفل و دستگیره:

ارتباط قفل و نوع دستگیره:

اهمیت وجود قفل بسته به کاربرد عملکردی درب، انتخاب نوع دستگیره را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال برای درب های بیرونی و ورودی ساختمان باید حتما از قفل استفاده شود و این استحکام و ایمنی بالای قفل و دستگیره را ضرورت می بخشد. بنابراین استفاده از انواع مستحکم دستگیره با قابلیت نصب قفل در مقابل انواع ظریف تر برای درب های بیرونی توصیه می شود. انواع دیگری از دستگیره ها و قفل ها صرفا به دلیل جنبه های تزئینی و تکمیلی دکوراسیون به کار می روند مانند انواع شیشه ای و سرامیکی که جنبه ایمنی و استحکام ندارند. فروشگاه اینترنتی شهریراق https://shahreyaragh.com/products ارائه دهنده انواع دستگیره و قفلهای متناسب با آن به صورت فروش عمده قفل و فروش جزیی آن است.

 

 

 

 

از آنجا که از قفل ها برای افزایش امنیت در اماکن مختلف استفاده می‌شود نکات مهمی برای انتخاب آن متناسب با نوع درب باید در نظر گرفته شود:

 

قفل درب  چوبی:

ناهماهنگی میان دستگیره و قفل، باز و بسته کردن درب را سخت‌ می‌کند و ممکن است موجب شکستن دستگیره یا کلید به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد هنگام باز و بسته کردن در شود. بنابراین دستگیره در چوبی و قفلی که برای آن استفاده می شود باید هماهنگی کافی داشته باشند، زیرا هرگونه بیرون زدگی یا تورفتگی قفل و ناهماهنگ بودن آن با دستگیره علاوه بر بر هم زدن فرم و زیبایی در کلیت طرح دکوراسیون یا نمای ساختمان را نیز زیر سوال می برد.

 

قفل در حیاط و پارکینگ:

به دلیل اینکه در حیاط و پارکینگ اولین راه های ورود به ساختمان هستند حفظ ایمنی آنها و انتخاب دستگیره و قفل مناسب برای برای جلوگیری از سرقت و ورود های غیرمجاز به ساختمان از این درب ها بسیار با اهمیت است. قفلهای کاربردی برای این نوع درب ها عموما در دو نوع ساده و برقی هستند.

 

قفل های ساده:

یا قفل های سنتی ، به دلیل پایین بودن قیمت پرطرفدار هستند. باز شدن این قفل ها توسط ساکنین ساختمان و با استفاده از کلید یا از طریق فشردن دکمه آیفون صورت می گیرد.

قفل های برقی :

 

 


این نوع قفل که نسبت به به قفل های ساده از ایمنی بیشتری برخوردارند، برای در حیاط برقی استفاده شده و از طریق فشردن شاسی باز می شوند و در صورتی که برای در پارکینگ به کار برده شوند، وسیله ریموت باز و بسته می شوند. مزیت آنها نسبت به قفلهای ساده، علاوه بر ایمنی بالاتر، عدم نیاز به کلید و رفع احتمال گم شدن، گیر کردن یا شکستن آن است.

 قفل درب های ورودی:

برای درب ورودی آپارتمانها قفل هایی در دو نوع ساده سوئیچی و ضد سرقت تولید می شود که انواع ضد سرقت آن ایمنتر و پر هزینه تر است.

برای قفل های ساده سوییچی باید سیلندر و توپی دستگیره درب و قفل را نیز خریداری نمایید. برای قفل های ساده نیز از قفل کمکی که دارای زبانه های قوی است و ایمنی در را بالا می برد استفاده می شود. قفل های کمکی دستگیره ندارند و در قسمت داخل درب آپارتمان نصب می شوند.

قفل درب های داخل آپارتمان:

نکاتی برای قفلهای بخشهای داخلی آپارتمانها که نیاز به تعبیه قفل بر روی دستگیره درب دارند باید در نظر گرفته شود. از جمله:

قفل درب اتاق :

برای درهای چوبی با عرض زیاد از قفلهای کلیدی استفاده می‌شود و از آنجا که درب اتاق ها معمولا از نوع چوبی است می توان از این قفل ها در این موارد استفاده نمود.

 

قفل درب های دفاتر اداری:

فضاهای اداری نیاز به ایمنی بالا دارند بنابراین استفاده از قفل های سوئیچی در این موارد توصیه می شود. قفل های سوئیچی سیلندر مخصوص دارند و از این جهت  برای حفظ ایمنی درب دفتر کار گزینه مناسب به شمار می روند.
 

قفل درب سرویس:

از آنجا جنس در سرویسها معمولا خاص و متفاوت است باید قفلی متناسب با این جنس انتخاب شود. عرض قفلها معمولا با توجه به جنس درب ها متفاوت است. به عنوان مثال قفل هایی با عرض کم برای درب هایی از جنس آلومینیوم و قفل هایی با عرض بیشتر برای درب هایی از جنس چوب، مناسب است.

 

 

 

 

 

قفل درب آهنی:

قفل های سوئیچی با پهنای کم و یا قفل های شاخ دار برای درب تراس ها در آپارتمان های مختلف که معمولا از جنس آهن است مناسب هستند.

 

 

قفل دکوراسیون:

قسمت هایی از دکوراسیون مانند کمد دیواری، بوفه و… نیاز به تعبیه قفل دارد قفل غلطکی برای این منظور مناسب بوده و  معمولا برای قسمت بالای کمد دیواری طراحی و ساخته شده است و نیاز به یک قفل کمکی نیز دارد.

 

 

 

انتخاب انواع دستگیره متناسب با قفل:

 

درب های مختلف نیازمند دستگیره های متفاوت و قفلهای متناسب با آن هستند. به عنوان مثال برای در ورودی دفاتر اداری دستگیره‌های تخم مرغی شکل که هنگام باز کردن درب میتوان به راحتی دستگیره را با دست به سمت جلو کشید و کلید را درون قفل چرخاند مناسب هستند. دستگیره‌های اهرمی ساده که به سمت پایین و بالا حرکت می‌کنند جهت برای درب‌های قسمت‌های مختلف خانه مناسب هستند. بنابراین  درب ورودی منزل باید قفل و دستگیره بخصوصی داشته باشد که ایمنی خانه را حفظ کند .

در خانه‌های ویلایی زیبایی درب و دستگیره از اهمیت ویژه ای برخوردار است  و معمولاً دستگیره این نوع درب ها با قفل کلید دار عرضه می‌شود. در خانه های آپارتمانی امنیت در اولویت قرار دارد بنابراین درب‌های ضد سرقت گزینه مناسب تری هستند.

 

 

قفل و دستگیره درب‌های ضد سرقت:

 
جنس قفل و دستگیره ­های درب‌های ضد سرقت معمولاً از فولاد ضد زنگ یا نیکل است و از اجزای به خصوصی ساخته می شوند. دستگیره و قفل ضد سرقت در برابر فشار، حرارت و ضربه از مقاومت بالایی برخوردار است. بعضا از قفل‌ های دیجیتالی به جای قفل و دستگیره‌های ساده که با استفاده از کلید باز می‌شوند، در درب‌های ضد سرقت استفاده می شود.

 

در این نوع قفل‌ها، دستگیره تنها جهت باز و بسته کردن درب کاربرد دارد و هیچ گونه فشاری را جهت چرخاندن کلید تحمل نمی‌کند. برای باز کردن این درب‌ها، باید کلمه عبور از طریق صفحه کلید طراحی شده وارد شود تا قفل آزاد شده و درب باز شود.

 

 

 

مطالب مرتبط

درباره شهر یراق

گالری یراق حسینی فعالیت خود را درسال 1375 به طور تخصصی در زمینه یراق آلات کابینت شامل انواع فیتینگ و اتصالات ؛پایه،لولا و روشنایی وجک وتجهیزات اتاق خواب شامل:انواع درب های ریلی،جاکفشی جاکمربندی،جاشلواری،جالباسی و تخت های کمجا با... [ادامه]

اطلاعات تماس

کرج-مهرویلا-میدان مادر-به سمت سه راه گوهردشت-بلوار یادگار امام- نبش خیام شرقی-فروشگاه شهریراق
تلفن: 02634005275